Co dělat v první chvíli

Lékař vám řekl zdrcující zprávu, že vaše miminko už nežije. Šok který tato zpráva ve vás vyvolala pomalu odezní a musíte se začít vyrovnávat s touto otřesnou situací.

Zkuste zjistit co nejvíc informací – musí mi vyvolávat porod, nelze počkat až se rozjede samovolně?

S největší pravděpodobností vás čeká pobyt v porodnici. Pokud na to máte čas, promyslete si, co byste tam měla ráda s sebou. Něco milého, co vám bude připomínat domov.

V Kanadě jsem si měla s sebou přinést obleček pro miminko, do kterého ho oblekli a pak jsem si ho mohla vzít s sebou na památku.

Mobil, foťák. I když to zní divně, ale fotografie miminka vám pomůže překonat to nejbolestivější období a bude tak pořád s vámi. Nikdo nebude moct popřít, že jste porodila miminko, že jste matka.

Oblečení a hygienické potřeby. Některé maminky využily i vlastní hrnek, příbor, ostrý nůž, polštář. Samozřejmě nějaké dobroty na dodání energie.

Myslete na jméno, pro své miminko. Bude zapsáno v rodném a úmrtním listu.

V porodnici

Poproste personál, pokud vám to nenabídne sám, že chcete s miminkem zůstat osamotě a rozloučit se

Některé porodnice mají pro maminky nachystaný Memory box. Pokud ho nemají, vytvořte si jej pak doma sama. Ale musíte si některé věci z porodnice přinést s sebou.

Požádejte je jestli ho a vás vyfotí, udělají otisk nožičky, ustřihnou pramínek vlasů.

Poprvé jsme se bála naší holčičky dotknout. Byla jsem bezradná. Je to část našeho těla. Podruhé jsem si jí k sobě tulila a nechtěla jsem jí pustit z ruky.

Pokud to jde, je možné si nechat miminko položit po porodu na břicho. I když je to drobeček do dlaně.

Tělesný kontakt je pro nás všechny velmi důležitý. 

Některý personál nemusí být obeznámen s důležitostí rozloučení. Nenechte se odradit, trvejte na tom. Máte na to právo a tento čas o samotě strávený s vaším děťátkem bude v následujících dne, týdnech i letech pro vás velmi důležitý a uzdravující. Nebojte se toho, mě to přišlo nádherné.