8. Najděte v zármutku tvůrčí sílu

Smrt milovaného člověka je bolestnější, než může naše emocionální, spirituální, fyzická i mentální složka osobnosti unést. Je to jako kdyby naše mysl byla pohár, který v důsledku smutku přeteče a naše myšlenkové procesy se rozlijí všude kolem.

Nalezení tvůrčí síly pro vyjádření našeho zármutku může mít neuvěřitelné terapeutické účinky na mnoha různých úrovních. 

Doporučujeme zaměřit se na tuto zásadu a začít na ní pracovat v rané fázi vašeho procesu truchlení, neboť vám umožní uchopit podstatu emocionálního přetížení a vytvořit hmatatelný důkaz vaší bolesti. Je dobré pustit se do jakékoliv tvůrčí činnosti, která vás láká, ať už její výsledky budete s někým sdílet či nikoliv. Některé z nejkrásnějších uměleckých děl, hudebních skladeb, divadelních her a knih mají svůj zdroj v hluboké bolesti způsobené zármutkem. Tvůrčí síla je ale i uvaření oběda, práce na zahradě, cokoli, co  vám vzniká pod rukama. 

Když se vám podaří nalézt vaši tvůrčí sílu, uvolníte tím tu obrovskou vlnu smutku, která bude moci plynout ven do světa. Využijte tuto zásadu jako bezpečnostní ventil, který otevřete ve chvíli, kdy už nebudete moci bolest déle snášet, a necháte ji odcházet ven v podobě tvůrčí energie. Poslouží vám také jako ukazatel toho, kde jste byli v minulosti, kde se nacházíte nyní a kam byste se chtěli dostat v budoucnu. Tento aspekt je sám o sobě uzdravující a posilující.

Pokračovat na další

Zpět na Deset principů